Alena Hron

Alena Hron, roz. Jelínková, patří mezi nejperspektivnější zástupce nastupující generace českých dirigentů. Její Debut na Pražském jaru 2023 s orchestrem FOK a sólistou Tomášem Jamníkem zaznamenal velký úspěch. Spolupracovala již s řadou symfonických orchestrů, jako jsou Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Severočeská filharmonie Teplice, Plzeňská filharmonie, Západočeský Symfonický orchestr Mariánské Lázně nebo Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz (Kostnice, Německo). Od roku 2022 pravidelně spolupracuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava, se kterou na jaře téhož roku nahrála kompletní orchestrální dílo Vítězslavy Kaprálové. Společně s Jakubem Hrůšou vedla v sprnu roku 2022 Orchestr Ševčíkovy akademie v Horažďovicích. Spolupracovala se sólisty jako jsou Josef Špaček, Wies de Boewé, Jan Mráček, Jan Fišer, Kateřina Kněžíková nebo Veronika Rovná.

Profiluje se také v opeře. Spolupracovala na nastudování Pucciniho La Bohémy (divadlo F. X. Šaldy), Verdiho Rigoletta (Slezské divadlo Opava) a v divadle J. K. Tyla v Plzni se zúčastnila kurzů s Bizetovou Carmen. V roce 2021 nastudovala v Opavě úspěšné muzikálové představení Funny Girl.

Spoluzaložila a do konce sezóny 2021/2022 umělecky vedla komorní sbor Punkt, který pod jejím vedením získal několik ocenění na prestižních zahraničních soutěžích a který se zaměřuje na soudobou tvorbu. V sezóně 2021/22 také započala její spolupráce s Pražským filharmonickým sborem.

Alena Hron vystudovala dirigování na Pražské konzervatoři (M. Němcová, H. Farkač, M. Košler) a tamtéž také skladbu a aranžování populární hudby (F. Krtička, P. Větrovec). Během studia dirigování na pražské AMU (T. Koutník, L. Svárovský, Z. Müller) strávila rok na Norges musikkhøgskole v Oslu (O. K. Ruud, S. Thorp).
Důležité dirigentské impulsy získala na mistrovských kurzech s Vasilijem Petrenkem, Christianem Ehwaldem a Stefanem Parkmanem.
Od září 2022 studuje ve výběrovém magisterském programu na prestižní Zürcher Hochschule der Künste ve třídě J. Schlaefliho a Ch. M. Muellera, díky čemuž dirigovala orchestry v Kostnici, Amiens, Göttingen nebo Soluni.

Jako skladatelka a dirigentka se podílí na projektech spojujících klasický a populární žánr, jejím největším dílem je písňový cyklus Otče náš pro smíšený sbor a kapelu, který provedla na několika místech ČR.

Alena hraje na housle, klavír a zpívá, s čímž představuje svou autorskou tvorbu.